25 najlepszych aplikacji w podróży - niezbędnik każdego podróżnika!

Aplikacje od dawna ułatwiają nam życie i ciężko sobie wyobrazić telefon bez takich apek jak Spotify, Google Maps, aplikacji bankowych, Messengera i wielu innych. 
Aplikacje w podróży mogą nie tylko ułatwić planowanie, rezerwowanie, eksplorowanie, czy nawigowanie, lub komunikowanie, ale również mogą zapewnić nam większe bezpieczeństwo. Sama ciągle czytam i szukam nowości, które sprawdzą się i przydadzą w kolejnych wyjazdach. Przedstawiam więc listę najlepszych używanych przeze mnie aplikacji przed i w trakcie podróży:

Moje aplikacje podróżnicze:


  • Google Maps - Tej aplikacji właściwie nie trzeba przedstawiać, bo to chyba najważniejsza i najpotrzebniejsza aplikacja, której używam nie tylko w podróży, ale też na co dzień. Warto pamiętać o ściągnięciu mapy offline miasta/kraju, który będziemy zwiedzać za granicą, szczególnie jeśli nie będziemy używać Internetu mobilnego. Google maps lubię też używać kiedy sprawdzam lokalizacje hoteli - street view jest wtedy niezastąpione. 
  • MapsMe - Oferuje bezpłatne mapy offline. Producent MapsMe chwali się, że jego mapy są lepsze niż te w Google Maps. Aplikacja służy bardziej jako przewodnik turystyczny.
  • Moovit - Bardzo przydatna aplikacja do przemieszczania się po mieście transportem publicznym. Świetnie się sprawdziła w Serbii, Bułgarii i Belgii.
  • Locus Maps - Rewelacyjna aplikacja z GPS do chodzenia po górach. Jest wersja darmowa (ograniczona) i Pro płatna. Z tą aplikacją chodziłam po górach w Serbii, Bułgarii, Macedonii, Czarnogórze, Polsce, na Słowacji i na Wyspach Zielonego Przylądka. Od kilku miesięcy używam wersji Pro i szczerze ją polecam! 
  • PassAndroid - Przydatna aplikacja do przechowywania kart pokładowych i innych biletów. Tu zawsze mam bilety na autobus, pociąg, samolot, czy inne z kodem QR. 
  • SuperBeam - Aplikacja, która wykorzystuje standard Wi-Fi Direct do przesyłania plików między urządzeniami a Androidem lub PC. Bez usługi Direct z Beam prześlemy również pliki przy użyciu utworzonego hotspotu. 
  • Tłumacz Google - Aplikacja do tłumaczenia tekstu ze 109 językami. 59 języków możemy używać w trybie offline. Bardzo mi pomogła na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie prawie nigdzie nic nie było po ang. Głównie korzystałam z niej w restauracjach, tłumacząc menu - jest możliwość tłumaczenia tekstu z grafik i obrazków. Jedną z bardziej niesamowitych funkcji jest tłumaczenie odsłuchanego języka, czyli ktoś mówi do nas np. po francusku, a Google nam tłumaczy pisząc to samo po angielsku. Genialne, prawda? Niestety, język polski jeszcze nie jest obsługiwany, więc możemy tylko tłumaczyć na np. angielski. Języki dostępne w tej funkcji to angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, rosyjski, portugalski, tajski i hindi. 
  • Duolingo - Korzystam z darmowej wersji ucząc się hiszpańskiego. Przed wyjazdem do kraju, w którym ciężko porozumieć się w języku angielskim (lub innym który znacie) warto poznać podstawowych zwrotów w lokalnym języku. Taka wiedza bardzo przydała mi się w Chinach! 
  • Countries Been - Dla zabawy. Aplikacja, w której zaznaczymy kraje, w których mieszkaliśmy, byliśmy i które dopiero chcemy odwiedzić. To samo można zrobić z miastami na świecie. 
  • TripAdvisor - Tę aplikacje pewnie wielu z Was zna. Lubię używać jej szukając ciekawych miejsc do zwiedzenia oraz restauracji z dobrą kuchnią - sami możecie zdecydować jakiej restauracji szukacie (3 przedziały cenowe), jakiej kuchni, rodzaju posiłku itp. 
  • Uber/ Lyft / Bolt - Nie we wszystkich krajach są dostępne, ale zawsze warto sprawdzić. W Stanach korzystałam wielokrotnie zarówno z Ubera jak i z Lyft. Z Ubera korzystam oczywiście też w Polsce w większych miastach. 
  • Find My Phone - Dzięki tej aplikacji bez problemu odnajdziemy zgubiony telefon. Find My Phone poda nam lokalizację telefonu nawet jeśli poza siecią. Naturalnie potrzebujemy innego urządzenia (komputer czy inny telefon). Przetestowane ;) 
  • Anti Theft Alarm - Aplikacja, która chroni nasz telefon przez złodziejami na 3 sposoby: włączenie alarmu, gdy ktoś odłączy nasz telefon podczas ładowania; detektor ruchu - włączy alarm, gdy ktoś ruszy nasz telefon; detektor odległości - włączy alarm gdy ktoś nam go zabierze z kieszeni czy torebki. 
  • Where is Public Toilet - Jak nazwa wskazuje, aplikacja pomaga nam zlokalizować najbliższe toalety publiczne. 
  • Revolut - Bank Revolut daje nam lepsze konto niż w tradycyjnych bankach, które naliczają opłaty przy wydawaniu pieniędzy na granicą za równo podczas płacenia kartą jak i przy wypłatach z bankomatów. Revolut to taki bank zarządzany tylko z poziomu aplikacji mobilnej - nie ma fizycznych punktów bankowych. Do dyspozycji mam fizyczną kartę Mastercard jak i nieskończenie wiele kart wirtualnych, którymi tak samo możemy dokonywać płatności. W Revolucie możemy trzymać środki w różnych walutach, wykonywać darmowe przelewy i dokonywać płatności kartą. Warto dodać, że Revolut obsługuje już 150 walut. Polecam poczytać więcej - artykułów jest ogrom w sieci! Ja już tylko tak płacę i wypłacam za granicą. 
  • What'sApp - Znana aplikacja służąca jako komunikator internetowy. Wystarczy numer telefonu i możemy do siebie dzwonić i pisać za granicą bez ponoszenia kosztów. Często wynajmując na Airbnb, tak właśnie kontaktuję się z właścicielem będąc z granicą, zwłaszcza poza Unią. Dodatkowo, polecam przesyłanie sobie zdjęć przez What'sApp - wysyłamy oryginalną jakość, nie jak przez Messengera. 
  • WeChat - Chiński komunikator internetowy. Popularny w Azji. Sama często korzystałam z niego mieszkając w Laosie. 
  • Booking.com - Tej strony/aplikacji nie trzeba chyba przedstawiać. Używam zarówno strony na komputerze, jak i aplikacji w telefonie. 
  • Airbnb -  Alternatywa dla standardowych wyszukiwarek. To tu możesz znaleźć dom, mieszkanie lub pokój u prywatnej osoby. Czasem można trafić na naprawdę unikatowe miejsca. Super opcja dla dużych grup szukających np. całego domu z ogrodem. Budżetowi podróżnicy też znają coś dla siebie. Wynajęcie pokoju u lokalnych, to duży plus dla podróżników solo. Nie tylko będziecie mieć 4 kąty dla siebie, ale i poznacie nowe osoby. Z Airbnb korzystałam w Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Bośni, na Cyprze, Słowacji, Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory zebrałam same pozytywne doświadczenia! Korzystając z mojego linku na założenia konta, dostaniecie automatycznie do $55 zniżki na pobyt oraz $14 na atrakcję Airbnb o wartości co najmniej $55. 
  • HotelTonight - Aplikacja umożliwia wyszukanie hoteli i zarezerwowanie pokoju na dziś, jutro, lub następny tydzień. Jeśli hotel nie ma pełnego obłożenia dodaje taką ofertę last minute w bardzo korzystnej cenie, czasem nawet o połowę taniej! Wpisując kod AKRAUZOWICZ dostaniesz 90zł do wykorzystania!  
  • Currency Converter Plus Free with AccuRate - Aplikacja którą używam regularnie będąc za granicą do przeliczania walut. Aplikacja działa nawet gdy jesteśmy offline. 
  • TripIt - Planner podróży. Aplikację mam już na swoim telefonie, nie miałam jednak okazji jeszcze jej przetestować. Niemniej jednak, sporo o niej czytałam i jest bardzo polecana przez wielu podróżników. 
  • Snapseed - Moja ulubiona aplikacja do przeróbek zdjęć. Jest szybka i łatwa w użyciu. 
  • ExpressVPN - VPN jest konieczny w Chinach jeśli chcecie korzystać z Google czy np. Facebooka. 
  • Emergency Call - Celem tej aplikacji jest ustalenie numerów telefonów alarmowych dla bieżącej lokalizacji przy nagłym wypadku.
Do tego oczywiście dochodzą aplikacje różnych linii lotniczych czy przewoźników firm autobusowych. Przydają się również aplikacje z rozrywką np. Netflix lub Spotify/ Tidal (można ściągnąć wcześniej film / album i oglądać / słuchać potem w samolocie będąc offline). Na długą podróż sprawdzą się również gry - sama nie polecę nic, bo nie gram ;)
Nie zapomnijcie też o dobrej książce! Najlepiej w wersji elektronicznej :) 

Do tej listy można by zapewne dodać jeszcze sporo ciekawych aplikacji, więc jeśli znacie takie które przydają się w podróży, koniecznie podzielcie się w komentarzu! 



 

Komentarze

  1. Bardzo fajny wpis. Dzięki za zestaw super aplikacji. Z kilku już korzystam, ale znalazłam u Ciebie również kilka nowości, o których nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. To ja jeszcze dodam Ventusky - i będziemy wiedzieć jaka jest pogoda. Alternatywą dla hoteli, hosteli może być kemping. Na wielu z nich znajdują się domki, pokoje lub przyczepy kempingowe do wynajęcia. Tutaj z pomocą przyjdzie camping.info.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kilku nie znałem, więc z chęcią przetestuję :)
    Osobiście mam takie spostrzeżenie odnośnie aplikacji pogodowych, że w każdym kraju najlepiej sprawdzają się lokalne aplikacje. Często pytamy lokalesów o apki z których oni korzystają i one zazwyczaj podają najdokładniejsze prognozy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super post! Warto mieć taki niezbędnik pod ręką. Sama podobny ostatnio sobie stworzyłam - co prawda nie podróżniczy, ale jednak ze wszystkimi potrzebnymi danymi "w jednym miejscu" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Te aplikacje są naprawdę świetne i nie wyobrażam sobie już podróży bez nich :)

      Usuń
  5. Bardzo przydatny wpis, o niektorych aplikacjach nigdy nie słyszałem.Dziś niektóre zainstaluję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się i mam nadzieję, że się wkrótce przydadzą!

      Usuń
  6. Przy najbliższej okazji podróżniczej wypróbuję nieznane mi jeszcze apki. Ciekawy i bardzo przydatny wpis!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Oby ta okazja podróżnicza pojawiła się jak najszybciej!

      Usuń
  7. Moovit działa jeszcze w Turcji, całkiem sprawnie. Świetne podsumowanie aplikacji- dziękuję :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja polecam jeszcze Photo Pills! Świetna aplikacja do sprawdzania gdzie akurat będzie słońce, bardzo przydatna, by zaplanować sesje zdjęciowe tak by było najlepsze światło. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O widzisz! Ja jeszcze ostatnio odkryłam PhotoTime - też do planowania dobrego światła!

      Usuń
  9. Fajnie, niedługo będę miał możliwość przetestować.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nocleg z Booking.com!

Booking.com