Zwiedzanie Pragi - co zobaczyć w 4 dni

Pragę zobaczyłam po raz pierwszy w wakacje 2017 roku. Wracałam wtedy z 4 tygodniowej podróży i w stolicy Czech mieliśmy pół dnia na szybką eksplorację. Wyprawa na Stare Miasto i Most Karola zakończyła się rozczarowaniem z powodu odstraszających tłumów. Idąc byłam popychana, a zrobieniu o zdjęcia bez dziesiątek turystów obok i za Tobą, nie było mowy. Wyjechałam rozczarowana, jednak z planem, że wrócę w lepszym okresie. 

O ironio, tym lepszym okresem stał się czas pandemii, bo choć podróżowanie jest utrudnione, mamy unikatową szansę zobaczenia najpopularniejszych miejsc, bez morza turystów. Skorzystałam i jestem ogromnie wdzięczna za ten przywilej zwiedzenia Pragi w takiej postaci! Przedstawiam Wam mój długo komponowany 4-dniowy plan zwiedzenia Pragi. Jeśli macie mniej czasu, wybierzcie to co Was zainteresuje najbardziej! Wszystko zależy od dobrego planu i intensywności zwiedzania. bo dużo w Pradze można zobaczyć nawet w dwa dni!


Plan zwiedzania Pragi:


Dzień 1 - Co zobaczyć w Pradze? 

Wiszący Zdechły Koń - Rzeźba czeskiego artysty, Davida Cernego, którego rzeźby i instalacje są rozsiane po całej Pradze!


Obrotowa Głowa Franca Kafki - Ruchomy pomnik, również autorstwa Davida Cernego. Warto wiedzieć, że głowa obraca się tylko o równych godzinach. Głowa ma prawie 11 metrów i składa się z 42 obrotowych paneli. 


Man Hanging Out - Wisielec (niezbyt fortunnie tłumaczenie na j. polski), to rzeźba przedstawiająca Zygmunda Freuda, trzymającego się jedną ręką belki wysoko nad ulicą. Ma symbolizować sytuację intelektualistów w Europie u progu XXI wieku. Również autorstwa Cernego. 


Male Namesti - Niewielki plac na Starym Mieście


Ratusz Staromiejski w Pradze i Praski Zegar Astronomiczny - Ten średniowieczny zegar należy do najznamienitszych zegarów astronomicznych na świecie i jest dobrze znaną atrakcją w Pradze. Udało mi się być przed zegarem na pełną godzinę, kiedy to można zobaczyć w ruchu figurki 12 apostołów.


Rynek Staromiejski w Pradze - To najstarszy plac w historycznym centrum z X wieku z pięknymi zabytkowymi kamienicami. 


Kościół Marii Panny przed Tynem - Przepiękny kościół, który trzeba zobaczyć będąc na praskim Rynku. W środku obowiązuje zakaz robienia zdjęć. 


Most Karola - Pocztówkowe miejsce Pragi, więc nawet nie będę zachwalać.  Obecnie można go spokojnie przejść bez przepychania się przez tłumy. Jest gwarno, ale miło i przyjemnie. Warto się zatrzymać i posłuchać ulicznej grupy muzycznej (obecnie gra jedna). 


Ściana Johna Lenona - Po przejściu Mostu Karola idąc z Rynku, szybko dotrzemy do słynnej Ściany Johna Lennona. Od 1988 ściana była nieustannie zapełniana graffiti na znak protestu przeciwko reżimowi komunistycznemu Gustava Husaka. 


Olewający Politycy lub inaczej Sikający - Kolejna bardzo wymowna rzeźba Davida Cernego. Według autora ma przedstawiać wejście Czech do Uni Europejskiej, które byłe miłe i przyjemne dla narodu, jak oddawanie moczu. Wielu jednak uważa, że przedstawia stosunek polityków do kraju, bowiem sikający panowie oddają mocz do fontanny o kształcie Czech. 


Najwęższa Ulica Pragi - Tuż obok Sikających, możemy przejść się najwęższą ulicą w mieście. Ze względu na swoje rozmiary, ulica doczekała się nawet sygnalizacji świetlnej dla pieszych. 


Dzień 2 - co zobaczyć w Pradze? 

Riegrovy Sady - Piękny park, z którego rozpościera się wspaniała panorama na miasto. Czesi przychodzą tu na spacer, piknik lub poćwiczyć czy pobiegać. Wieża telewizyjna Žižkov - Na 216 metrowej wieży znajduje się punkt widokowy (93 m), restauracja i kawiarnia (60 m) oraz jeden pokój hotelowy na 70 metrze. Ja wieżę oglądałam tylko z zewnątrz, co jest samo w sobie bardzo ciekawe dzięki bobasom, oryginalnej instalacji Davida Cernego. Wstęp na punkt widokowy to koszt 250 koron. 


Biblioteka Miejska w Pradze - Warto tu zaglądnąć ze względu na ciekawą instalację stworzoną z książek! Wstęp jest bezpłatny. Clementinum, Barkowy kompleks z biblioteką - Zwiedzając Clementinum są dwa miejsca, które są warte zobaczenia. Pierwsze to barkowa sala biblioteczna, która przypomina bibliotekę z filmów o Harrym Potterze - magiczne miejsce! Niestety, salę możemy podziwiać tylko w drzwiach stojąc przed sznurkiem oddzielających nas od skarbów biblioteki. Drugie miejsce, to wieża astronomiczna z piękną panoramą na Pragę. Clementinum zwiedzamy tylko z przewodnikiem, a cena biletu to 300 koron.

 

Tańczący Dom - Asymetryczny biurowiec projektu Franka Gehry-ego jest dobrze znaną atrakcją Pragi. Wewnątrz znajduje się galeria i restauracja z widokiem na Hradczany. Ja ograniczyłam się do podziwiania budynku z ulicy. Letenske Sady - Piękny park z pawilonem w barokowym stylu i ze wspaniałym punktem widokowym. Podobno warto przyjść tu na zachód słońca. 


Dzień 3 - co zobaczyć w Pradze? 

Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze - W tym gmachu w stylu secesyjnym mieści się elegancka restauracja i kawiarnia, gdzie warto się zatrzymać na kawkę! Za cappuccino zapłacimy 69 koron. Josefov - Dzielnica żydowska w Pradze, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Warto kupić bilet za 270 koron, aby zobaczyć najważniejsze miejsca:

 • Synagoga Maisela - Mała synagoga z końca XVI wieku, gdzie możemy zobaczyć historyczne eksponaty. 

 • Synagoga Pinkasa - W synagodze znajduje się miejsce pamięci  77 297 żydów, którzy padli ofiara hitlerowskich prześladowań. Wewnątrz, na ścianach znajdziemy imiona i nazwiska ofiar, wypisane alfabetycznie z datą urodzenia i datą deportacji do obozów zagłady.  


 • Stary Cmentarz Żydowski - Cmentarz z 12 tys. grobowców 

 • Synagoga Klausowa - Synagoga z XVII wieku, w której znajduje się stała ekspozycja Muzeum Żydowskiego o nazwie Żydowskie Tradycje i Zwyczaje.

 • The Ceremonial Hall - Obecnie mieści się w budynku Muzeum Obrzędów i Tradycji Pogrzebowych.

 • Synagoga Hiszpańska - Przepiękna synagoga wybudowana w stylu hiszpańsko-mauretańskim.


 • Synagoga Staranowa - Według legendy w tej gotyckiej synagodze spoczywają szczątki praskiego golema. 
 • Parizska Street - Ulica Paryska może przede wszystkim zainteresować kobiety.  Możecie tu np. kupić buty u Prady za 3000 zł lub Rolexa za całą pensje;) 
Najnowsza kolekcja Dolce & Gabbana


Kościół św. Mikołaja w Pradze - Piękny zabytkowy kościół w dzielnicy Mala Strana, na Rynku. Crawling Babies - Raczkujące niemowlęta to ten sam koncept Davida Cernego, który widzieliście na wieży telewizyjnej. Tu możemy im się przyglądać z bliska. Niemowlęta zamiast twarzy mają odciśnięte kody kreskowe. Creepy! 
Střelecký ostrov - Wyspa na rzece Wełtawa, którą przerobioną w park. Idealna na spacer lub piwko w knajpce na świeżym powietrzu. Park Vitkov i Narodowe Miejsce Pamięci na Górze Vitkov - Na szczycie wzgórza znajduje się ogromny posąg czeskiego wodza Jana Žižky na koniu. Jest to trzeci co do wielkości pomnik konny z brązu na świecie. Z tego miejsca rozpościera się piękna panorama na Pragę. Polecam wybrać się tam zachód słońca. 

Dzień 4 - co zobaczyć w Pradze? 

Hradczany - Słynna dzielnica królewska dzielnica Hradczany powstała w XIV wieku. Kupując bilet za 250 koron mamy dostęp do kilku najważniejszych miejsc: 

 • Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha albo Katedra Świętego Wita jest najważniejszą i najbardziej imponującą budowlą na Hradczanach. Jest to doskonały przykład architektury dojrzałego gotyku i neogotyku w Europie Środkowej. Przechowywane są tu insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym korona św. Wacława. Katedra i jej piękne witraże robią wrażenie!
 • Stary Pałac Królewski na Hradczanach - Ten późnogotycki pałac raczej nie zrobi na Was większego wrażenia. Dla mnie rozczarowujący. 
 • Bazylika św. Jerzego w Pradze - Bazylika z X wieku stanowiąca część praskiego zamku. 
 • Złota uliczka - Ulica ta była najprawdopodobniej siedzibą miejscowych złotników, Żydów. Można zobaczyć tu zbroję, dawne narzędzie tortur lub rękodzieła rzemieślników. Wyszehrad - Wzgórze, które było drugą, obok Hradczan siedzibą czeskich władców w X wieku. Zajdziecie tu m.in.: 
 • Bazylika świętego Piotra i Pawła - Piękna neogotycka katedra. Niestety wejście jest płatne 90 koron. Plusem jednak był fakt, że zwiedziłam bazylikę będąc praktycznie sama. Kiedy weszłam do środka, byłam jedyną zwiedzającą.
 • Cmentarz Wyszehradzki -  Spoczywają tu wybitni obywatele, którzy mieli wpływ na historię Czech.
 • Staré Purkrabství - Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama na miasto. 
 • Devil's Column - Wygląda zupełnie nieinteresująco, ale wiąże się z tym ciekawa legenda. 
Praga jest miastem baaardzo obleganym przez turystów, dlatego teraz w pandemii, zwiedza się ją wyjątkowo komfortowo! Mam nadzieję, że z moim planem uda Wam się zaplanować zwiedzanie Pragi łatwo i szybko! 

Praga, porady praktyczne


Jak dojechać do Pragi


 • Samolotem - Leciałam liniami Ryanair za jedyne 72 złote. Na 4 dni można spokojnie zapakować się tylko w bagaż podręczny. Lot był z Krakowa.
 • Autobusem - Tanio można dostać się Flixbusem, podróżowałam tak 4 lata temu. Podróż jednak zajmuje między 7,5 a 11 godzin z Krakowa. Ceny w jedną stronę na sierpień zaczynają się od 59 złotych z Krakowa. 
 • Samochodem - Szybciej niż autobusem, ale po mieście zdecydowanie lepiej poruszać się transportem publicznym

Jak dojechać z lotniska w Pradze do centrum


Z lotniska kursuje autobus Airport Expres, który za 60 koron zawiezie nas prosto do centrum. Bilet można kupić na lotnisku lub u kierowcy. 

Jak poruszać się po Pradze


Stolica Czech jest świetnie skomunikowana! Najczęściej poruszałam się tramwajami i metrem. Warto kupić bilety na cały dzień za 110 koron (ok. 20 zł) oraz trzydniowy za 310. Przy 4-dniowym pobycie korzystalam z obu. 

Gdzie warto nocować w Pradze

 • Rynek Starmiejski - wygodnie i bezpiecznie, ale też drożej i bardzo gwarno
 • Josefov - historyczna dzielnica, bardzo blisko Starego Miasta
 • Mala Strana - doskonała lokalizacja, między Starym Miastem a Hradczanami 
 • Žižkov - Dzielnica, w której był mój nocleg. Nie cieszy się dobrą sławą, ale tu podobno można poznać "Prawdziwą Pragę". Jest dużo knajp, barów i sklepów całonocnych. Jest też niestety spora szansa na spotkanie okolicznych pijaków. Miałam jednak doskonałe połączenie tramwajem do centrum. Cenowo też jest na plus. 
 • Nove Mesto - Dzielnica handlowa z wieloma sklepami, knajpami i hotelami. 
 • Vysehrad - Ładna i spokojniejsza dzielnica, w której też jest co zobaczyć. Jest odrobinę dalej od centrum, jednak tramwaje jeżdżą regularnie. 
Residence Tabor  - Tu spędziłam 4 noce. Do plusów należą świetne połączenie ze Starym Miastem (przystanek jest praktycznie przed hotelem), pokoje są czyste i codziennie sprzątane, oraz śniadanie w formie bufetu. Minusem jest ruchliwa ulica (na szczęście pokój miałam od strony dziedzińca, więc było cichutko) i brak recepcji w budynku, która jest w hotelu Golden City Hotel na przeciwko. Śniadanie też w Golden City Hotel. 

Booking.com

Gdzie dobrze zjeść z Pradze


Moje wybory nie są oczywiste. Nie stawiałam na (jednak trochę ciężką) tradycyjną kuchnię czeską, a na restauracje, które mają coś ciekawego do zaoferowania. I tak przeglądając różne recenzje, zdecydowałam się restauracje, które mogę teraz szczerze polecić!

 • Lokál U Bílé kuželky - Tradycyjne czeskie jedzenie i pyszne piwko. Skusiłam się smażony ser.


 • Porke, Tapas & Restaurant - Restauracja znajdująca się dalej od centrum, ale blisko wieży telewizyjnej i parku Riegovy Sady. Uwielbiam tapas i tu też się nie zawiodłam!
 • Donuterie - Urocza kawiarenka na Starym Mieście z pyszną kawą!
 • Kavárna Obecní dům - Kawiarnia mieszcząca się w eleganckim Miejskim Domu Reprezentacyjnym urządzonym w secesyjnym stylu. Tu warto przyjść dla wystroju wnętrza - kawka nikogo tu nie zrujnuje, za cappuccino zapłacicie 69 koron.  


 • Kafka Hummus Café - Zwiedzając Josefov można tu przystanąć i skosztować pysznego hummusu! 


 • Tiki Taky Bar - Może dziwić wybór egzotycznego baru z kolorowymi drinkami jak np. Mai Tai, ale ja osobiście lubię takie klimaty! Jest kawałek od centrum, ale jeśli zdecydujecie się wybrać do parku Vitkov na zachód słońca, możecie też skoczyć na pysznego drinka w miłej atmosferze w tym tiki barze.
 
 • U Zlatého Tygra - Miejsce to polecił mi jeden z czytelników bloga i również Wam tę restaurację polecam. Nastawcie się na piwko (które dostaniecie zanim przyniosą Wam menu!) i smaczne tradycyjne czeskie jedzenie. Mój gulasz był wyborny.

 • La Farma - Do tej restauracji pojechałam specjalnie tramwajem po przeczytaniu doskonałych recenzji. I nie zawiodłam się! Z malutkiego menu (tylko 4 dania główne) zdecydowałam się na doskonałe risotto! 


 • Bibimbap Korea - Gdybyście mieli ochotę na orientalną kuchnię, polecam tę koreańską restaurację!
Jeśli znacie jakieś ciekawe miejsca w czeskiej Pradze, podzielcie się nimi w komentarzu!

Jeśli jeszcze nie obserwujecie Opowieści z Podróży w social media, to zapraszam na FB, gdzie są częste relacje z wyjazdów i wypraw górskich, oraz na INSTA, gdzie prawie codziennie dzielę się najfajniejszymi zdjęciami z podróży dalekich i bliskich! 


Booking.com

Komentarze

 1. Praga to mój cel na któryś długi weekend... Czekam tylko na koniec pandemii, aby nic mnie nie ograniczało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco Pragę! Plusem podróży tera jest brak tłumów :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Bardzo przyzwoicie! Nocleg miałam na 450 zł za 4 noce ze śniadaniami. Piwo ok 10 zł, obiad spokojnie zjemy 23-35 złoty. Transport publiczny przez 4 dni wyniósł mnie 75 złoty.

   Usuń
 3. Nie byłam w Pradze już dobrych parę lat, mieszkając w Polsce bywałam często, bo blisko z Krakowa :) a Teraz z chęcią bym się wybrała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem z południa, dokładnie z Podhala, a to był dopiero mój drugi raz w Pradze ;)

   Usuń
 4. Tak długo w Pradze nigdy nie byłam, zawsze to były jedno albo dwudniowe wycieczki!:) Ale bardzo Lubię to Miasto!

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny przewodnik, przyda się przy następnej wizycie w Pradze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bylam w Pradze bardzo dawno temu i bardzo milo ja wspominam, ale musze sie tam wybrac ponownie, bo pokazalas wiele fajnych, ciekawych i takich troche innych atrakcji ;) Bardzo fajnie przedstawiona wycieczka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! W Pradze jest tak wiele ciekawych miejsc, że można tam wielokrotnie wracać:)

   Usuń
 7. Dwa lata temu mieszkałam dokładnie w tym samym hotelu! Do Pragi wybieram się ponownie za tydzień i chciałam zapytać czy oprócz dowodu szczepienia trzeba wypelnic tez jakiś formularz lokalizacyjny? Znalazlam takie info na rzadowej stronie, ale niezbyt konkretnie to opisano 😂 Wyszechrad koniecznie musze tym razem odwiedzić dla zachodu słońca, dziękuje za inspirację!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Tak jest taki Locator Form do wypełnienia, link chyba znalazłam na stronie MSZ. Nikt co prawda mnie o niego nie pytał:) Cieszę, że post zainspirował!

   Usuń
 8. Byłam w Pradze 2 dni jeszcze przed pandemią i faktycznie ludzi było strasznie dużo :) ale miasto piękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego pojechałam w te wakacje i było zdecydowanie spokojniej! :)

   Usuń
 9. Pragę mamy w planach ❤skorzystam z tego wpisu 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam w Pradze kilka razy i po każdym z nich mówiłam nigdy więcej. Zarówno w miejscach mocno turystycznych, jak i tych mniej popularnych nie znalazłam tego "czegoś", tej magii miejsca żeby móc powiedzieć to miasto jest super, warto tu wracać. Do Pragi mam bliżej niż do Warszawy, więc czasami tam jadę, żeby sprawdzić czy coś się zmieniło, ale jak dotąd wracam wciąż z tym samym odczuciem. Tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy i ceny coraz wyższe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja chyba miałam szczęście, bo w te wakacje tłumów zdecydowanie nie było :) Ale kiedy byłam w Pradze po raz pierwszy, też miałam odczucia podobne do Twoich.

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Absolutnie UWIELBIAM w mieście. Jestem totalnym mieszczuchem, przez to najefektywniej i najlepiej odpoczywam w dużych stolicach. Naprawdę, na nic mi morze, plaża i góry, kiedy mogę chodzić po ulicach i zwiedzać zabytki. Do dziś mój najlepszy urlop był w Rzymie z https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.itaka.itaka , w środku sezonu. Ludzi mnóstwo, ale ta atmosfera, ten zgiełk, wszystko było totalnie energetyczne. Dlatego też Praga jest na mojej liście do zobaczenia, najlepiej jeszcze w tym roku. Słyszałem, że jest cudna, a Twój post jedynie to potwierdził. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 13. Podoba mi sie twoja selekcja. Ze swojej strony dodam jeszcze jedna. wine bary pragi z morawskim winem, takiej selekcji nie ma nigdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapamiętam;) Choć Czechy głównie z dobrym piwem się kojarzą:)

   Usuń
 14. Ciekawie napisane, super post

  OdpowiedzUsuń
 15. Pojechaliśmy z żoną do Pragi na podróż poślubna i muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że będzie to tak fantastyczna i ciekawa wyprawa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tanio i sprawnie można też dojechać pociągiem. Bilety na stronie czeskich kolei.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Na pewno dobra opcja jeśli podróżujemy z większym bagażem.

   Usuń
 17. Ja kocham Pragę. Pierwszy raz byłam tam 18 lat temu. Od tamtej pory odwiedziłam to miasto z 5 razy. Za każdym razem były to 3-4 dniowe pobyty. To miasto ma swoją magię której brakuje wielu innym miastom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow! Czyli naprawdę dobrze znasz Pragę! Dodałabyś coś ciekawego do mojej listy?

   Usuń
 18. Zrobiłeś świetną robotę, przedstawiając piękno stolicy Czech w taki sposób, że aż chce się tam natychmiast pojechać. Twoje sugestie dotyczące tego, co zobaczyć i gdzie zjeść, na pewno pomogą wielu podróżnikom, którzy wybierają się do Pragi. Bardzo mi się podobał sposób, w jaki opowiedziałeś o swoich wrażeniach związanych z miastem i co ciekawego udało Ci się zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tegoroczne wakacje spędzałam wraz z rodziną w Pradze. Jesteśmy nią zachwyceni. Pani przewodnik bardzo nam pomógł 😊 Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nocleg z Booking.com!

Booking.com