Limassol, Larnaka czy Paphos - gdzie pojechać na Cypr?

Cypr jest wspaniałą wyspą, na której znajdziemy właściwie wszystko. Entuzjaści zwiedzania, nie będą zawiedzeni - mogą zobaczyć nawet stuletnie budowle (niektóre wpisanie na listę UNESCO) oraz obszerne wykopaliska archeologiczne, które datowane są nawet na IV w. p. n. e.. (Grobowce Królewskie). Plażowicze za to mają naprawdę wiele pięknych plaż do wyboru, jest np. słynna Nissi Beach. Miłośnicy gór też znajdą radość w Górach Troodos (zimą można tam jeździć na nartach!). Nie sposób nie wspomnieć o pysznym jedzeniu, które zadowoli każdego smakosza. I co ważne, Cypr nas nie zrujnuje! Pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcemy jechać. 


Limassol, Larnaka czy Paphos - jak wybrać

Wszystkie 3 są miejscowościami nadmorskimi, ale każda z nich oferuje inne atrakcje, zarówno te w samym mieście jak i te w okolicy. Jak więc wybrać jedno? Już spieszę z pomocą. 


Jedźcie do Limassol jeśli planujcie wypad w góry, a równocześnie chcecie zatrzymać się nad morzem lub jeśli chcecie zwiedzić wszystkie 3 miasta nie zmieniając zakwaterowania. Plusem jest również bliskość do starożytnego miasta Kurion, gdzie znajdziemy przepięknie położoną plażę i starożytny teatr. Miłośnicy Gór będą tu również zachwyceni ze względu na niewielką odległość od wspaniałych Gór Troodos.


Promenada w Limassol


Port


Wybierzcie Larnakę jeśli chcecie zatrzymać się w ciekawym i autentycznym cypryjskim mieście z plażą w samym centrum miasta oraz jeśli zależy Wam aby być blisko popularnego resortu Ayia Napa, gdzie znajdziecie przepiękną plażę Nissi Beach. Dużym plusem jest możliwość jednodniowego wypadu do Nikozji (niecała godzina jazdy). Nie można tu też nie wspomnieć o słynnym meczecie Hala Sultan Tekke, przy którym (tylko zimą) jezioro wypełnia się wodą i można podziwiać długonogie flamingi.




Plaża Finikoudes 


Paphos będzie rajem dla miłośników wykopalisk archeologicznych. Samo miasto jest również piękne i pełne atrakcji. Koniecznie trzeba wspomnieć o promenadzie, przy której mieści się mnóstwo knajpek i restauracji. W okolicy Paphos jest również wiele pięknych plaż, a na spragnionych bardziej ekstremalnych wrażeń czeka dziki Półwysep Akamas. Muszę również wspomnieć o moim numerze 1, czyli o niesamowitym Wąwozie Avakas



Promenada

Paphos Archaeological Park




Informacje praktyczne:

Nocleg na Cyprze

Na Cyprze (w Larnace i Paphos) korzystaliśmy z Airbnb, który świetnie się sprawdził. 

Duży wybór noclegów w dobrych cenach znajdziecie też na Bookingu.


Wypożyczenie samochodu na Cyprze
Samochód wynajmowaliśmy od Regency Car Hire Cyprus i szczerze ich polecam. Za tydzień z pełnym ubezpieczeniem zapłaciliśmy 132.5 euro (zero insurance excess - zero własnego ryzyka!) bez DEPOZYTU! 
Nie zapomnijmy o tym, że na Cyprze panuje ruch lewostronny!

Wypożyczenie quada kosztuje 90 euro za dzień - quadem najlepiej zwiedzać Półwysep Akamas. 

Walutą na Cyprze jest euro, na Cyprze północnym płacić możemy w euro i w lirach tureckich. 
Ceny w restauracjach na Cyprze: 

Za obiad w restauracji zapłacicie ok 10 euro.(porcje są zazwyczaj bardzo duże).

Duże piwo w knajpach kosztuje między 3.5 - 4 euro. 
Cypryjska kawa - 1 euro
Kawa Latte - 2.75

Ceny w sklepach na Cyprze:


0,5 kg szynki pakowanej - 4.10 euro

0,5 kg sera cheddar - 4.75
200 g masła - 2.30
200 g lokalnego sera halloumi - 2.30
1l mleka - 1.5
1.5 l wody w butelce - 1-1.5
1 kg mandarynek - 1-2 (pyszne są!)

Jak dolecieć na Cypr?
Jeśli chcemy tanio lecieć na Cypr, możemy lecieć Ryanairem do Paphos lub z Wizz Air do Larnaki. Promocje i atrakcyjne ceny zdarzają się całkiem często! My lecieliśmy z Krakowa do Paphos.

Czy Cypr jest bezpieczny? 
Jak najbardziej tak! Odnajdą się tu wszyscy, single, pary jak i rodziny z dziećmi w każdym wieku. Dzieci będą mieć uciechę z ogromnej ilości kotów na wyspie!

Kiedy najlepiej lecieć na Cypr?
Latem jest bardzo (!) gorąco i oczywiście jest dużo turystów, więc można spodziewać się tłumów na plażach i przy głównych atrakcjach. Zwiedzanie w takim upale będzie bardzo męczące.
Zimą temperatury oscylują w granicach 15-20 stopni w ciągu dnia, nocą jest chłodniej. Doskonały czas na zwiedzanie. Tylko zimą można zobaczyć flamingi w jeziorze przy Larnace.
Najlepszym okresem jest późna wiosna i wczesna jesień - temperatury są letnie, ale nie ma strasznych upałów i jest niewielu turystów. My byliśmy na początku listopada i temperatury wahały się między 25-30 stopni w ciągu dnia, ale podobno było ok. 5 stopni cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku. Temperatura wody też była wysoka - idealna do kąpania.

Jadąc na Cypr wystarczy nam dowód osobisty, nie trzeba paszportu! Pamiętajcie jednak, że Cypr jest podzielony na cześć grecką i turecką. Jeśli planujemy przebywać tylko w części greckiej (gdzie znajdują się opisany powyżej miasta), jesteśmy nadal w UE i np. korzystamy z telefonu i internetu tak w innych krajach unijnych. Jeśli jednak przekroczymy granicę z Cyprem północnym, opuszczamy Unię, a co za tym idzie pewne przywileje, jak choćby te z korzystaniem z komórki. Nie zapomnijcie więc wyłączyć mobilnego internetu - ja zapomniałam :)

Komentarze

  1. Cypr mamy ww planach kiedyś odwiedzić. Niestety "kiedyś" jest słowem kluczem ;) Mamy tyle różnych planów, że ciężko je wszystkie zrealizować.

    OdpowiedzUsuń
  2. I od razu zrobiło się lato u nas, chociaż śnieg pada, jak ja kocham te południowe klimaty :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Rozważaliśmy wyjazd na Cypr w ubiegłym roku, ale że mieliśmy urlop w sierpniu to zrezygnowaliśmy ze względu na wysokie temperatury, o których wspominałaś. Może kiedyś nam się uda tam dotrzeć, bo bardzo lubimy połączenie gór i morza ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak w wakacje jest gorąco, więc wtedy w grę wchodzi albo leżenie na plaży albo wyjazd w gory, bo tam chłodniej :)

      Usuń
  4. Bądźmy szczerzy - nie ułatwiłaś :) Cypr mam w planach i wiem, że kiedyś go zrealizuję. Tylko jak wszystkie te miejsca pogodzić żeby być i na plaży i obejrzeć wszystko, co warte zobaczenia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Byliśmy na Cyprze kilka lat temu i obiecałam sobie że tam wrócimy i spędzimy tam kolejne dwa tygodnie zwiedzając dokładniej niż poprzednio z małymi dziećmi :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja byłam tylko na tydzień, więc też odczuwam niedosyt!

    OdpowiedzUsuń
  7. Cypr zaliczony w lipcu tego roku w następny roku powtórka z rozrywki, czegóż chcieć więcej jak to raj na ziemi. Najlepsze jest to, że mimo szczytu nie było problemu z odludnymi miejscami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Jeszcze nie spotkałam osoby, która byłaby niezadowolona z wyjazdu na Cypr :)

      Usuń
  8. Hej, czy to ubezpieczenie na samochód było wystarczające czy raczej mała podstawa szkód?
    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bardzo rozumiem pytanie. To było pełne ubezpieczenie, czyli bez wkładu własnego.

      Usuń
    2. Dziękuje, o to właśnie mi chodziło. Czyli bez wkładu własnego i innych ukrytych dopłat ;)

      Usuń
    3. Właśnie doczytałam ze jeśli jesteśmy z kraju z kierownica po lewej stronie to musimy zapłacić 300 euro excess - czy tez u Was tak było?

      Usuń
    4. Jeśli dobrze pamiętam, to koszt był odrobinę wyższy z tego właśnie powodu, ale cena którą zapłaciliśmy (ta o której napisałam) to już to uwzględniała :)

      Usuń
  9. Czyli jak rozumiem nie placiliscie na miejscu depozytu 300 euro ? platnosc za auto gotowka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, nie było żadnego depozytu ani blokady na karcie. Nie pamiętam, ale czy gotówką czy karta płaciliśmy.

      Usuń
    2. zapłacilam zaliczke 20 euro , dostalam maila ze reszta na miejscu i 300 kaucji ;(

      Usuń
    3. No niestety teraz wyraźnie jest napisane na stronie o konieczności depozytu w wysokości 300 euro - widocznie to się zmieniło. Wcześniej była możliwość płacenia chyba 5 euro więcej za dzień i nie trzeba było zostawiać depozytu. Zawsze można spróbować do nich napisać i zapytać, na np. nie zmniejszą depozytu. Wypożyczalnie prowadzi para anglojęzyczna, chyba z UK pochodzą, bardzo sympatyczni. Powodzenia!

      Usuń
  10. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Można prosić o link do wypożyczalnie, bo nie jestem pewna czy dobrze sprawdzam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Lecimy za 12 dni;) dzięki za artykuł, zwiedzimy na pewno wąwóz;)

    OdpowiedzUsuń
  13. W języku polskim słowo "resort" oznacza "ministerstwo" ;) W języku polskim mamy kurort, ośrodek, miejscowość wypoczynkową, itd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet w słowniku języka polskiego występuje zwrot resort wakacyjny, więc nietrafiona krytyka :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Nocleg z Booking.com!

Booking.com