Lewady na Maderze - jakie lewady wybrać?

Myślę Madera i widzę zieleń, ocean, kolorowe kwiaty, majestatyczne klify i oczywiście lewady, bo żadna wycieczka na Maderę nie byłaby kompletna bez zobaczenia przynajmniej jednej lewady. Ale jaką wybrać?
Czy są trudne? Czy nadają się dla rodzin z dziećmi? Czy długie? Czy potrzebny jest sprzęt? 
Na te inne pytania odpowiedzi znajdziecie w tym poście! 

Ale od początku. Co to są lewady?

Otóż, to nic innego jak rodzaj kanału irygacyjnego, który służy do transportowania wody z północnej, deszczowej części na południe.
Przy lewadach znajdziemy również ścieżki, które biegną wzdłuż kanału i pozwalają na jego kontrolowanie i zapewnianie drożności. I te właśnie ścieżki są dziś wielką atrakcją Madery.

Czy lewady na Maderze z dziećmi to dobry pomysł?

Większość lewad jest jak najbardziej przyjazna dla rodzin. Jedna, którą odwiedziłam może być mniej odpowiednia. 

Jakie lewady są najpiękniejsze? 

Moje top 3 lewady to:

  • Lewada PR9 lub levada do Caldeirao Verde to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych jakie odwiedziłam. Jest to najdłuższa lewada, jaką przeszliśmy. Po drodze są piękne widoki, a na końcu czeka na nas ok. 100 metrowy wodospad i piękne jeziorko, do którego spada woda.  Przechodzimy tu również przez tunele, wiec trzeba użyć latarki. 
Dystans: 16 km
Teren: płaski
Czas: 3h 30 min (podaję czas całej trasy z przystankami na zdjęcia)

  • Lewada Balcões to krótki spacer, który kończy się punktem widokowym Balcões ze wspaniałym widokiem na dolinę Ribeira da Metade. Po drodze mijamy kafejkę, gdzie można się zatrzymać na kawkę lub przekąski. Trasa idealna dla rodzin z małymi dziećmi. 
Dystans: 3 km
Teren: płaski
Czas: 40 minut 
  • Lewada Nova słynie z pięknych widoków, ale też są tu miejsca eksponowane z jednej strony i kiedy my odwiedzaliśmy to miejsce w 2021 brakowało barierek w wielu miejscach, więc trzeba było stąpać ostrożnie, . Na końcu lewady jest piękny wodospad. Tu również trzeba przejść przez tunel. Było tu zdecydowanie mniej turystów niż na pozostałych dwóch lewadach. 
Dystans: 7 km
Teren: płaski
Czas: 1h 40 min
Jak się przygotować na lewady? Czy potrzeby jest sprzęt?


Na lewady wystarczą wygodne buty, latarkę, ubranie cieplejsze i przeciwdeszczowe na wypadek zmianę pogody, wodę i przekąski na dłuższe lewady. Dobrze również mieć mapy offline. 


Jeśli  byliście już na Maderze i spacerowaliście po lewadach, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzu. Może polecacie jeszcze jakieś inne piękne lewady?

Aby być na bieżąco i nie przegapić nowych postów,  koniecznie obserwujecie mnie w social media! Zapraszam na FB, gdzie są częste relacje z wyjazdów i wypraw górskich, oraz na INSTA, gdzie prawie codziennie dzielę się najfajniejszymi zdjęciami z opisami!

A jeśli lubicie moje posty i chcielibyście wesprzeć moją twórczość, to zerknijcie na moje zdjęcia na Adobe Stock! Możecie je kupić bezpośrednio tam (np. do stworzenia unikatowego kalendarza), lub możecie napisać do mnie wiadomość na FB i dostaniecie bardzo korzystne ceny, a zdjęcia osobiście Wam prześlę! Link do zdjęć jest tutaj! Pozdrawiam!


Komentarze

Nocleg z Booking.com!

Booking.com