Czarnogóra północna - Žabljak i trekking w górach Durmitor

 Gdzie jechać do Czarnogóry i dlaczego warto wybrać Žabljak?

Główną atrakcją Žabljaku są niewątpliwie góry Durmitor, a samo miasteczko jest często nazywane drzwiami Durmitoru. Warto dodać, że Park Narodowy Durmitor znajduje się na liście Światowego Dziedzictwo Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO


My mamy Zakopane, Czarnogórcy mają Zabljak. Miasteczko jest jednak dużo mniejsze i podczas naszego pobytu było praktycznie puste! Na to jednak na pewno wpłynęła pandemia i różne restrykcje związane z podróżami. My jednak dzięki temu, mogliśmy rozkoszować się górską atmosferą i urokliwym miasteczkiem dzieląc je z nielicznymi turystami. 


Atrakcje w Žabljaku

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek i odrobinę adrenaliny, to miejsce jest dla Was! Co nie znaczy, że nie jest również doskonałe do spokojnego wypoczynku i spacerów w pięknych okolicznościach przyrody. My zdecydowaliśmy, jak zawsze, na aktywne spędzanie czasu. 


        1. Crno Jezero - To piękne górskie jezioro leżące u stóp Durmitoru, znajduje się zaledwie 3 km spacerem od centrum Žabljaku. W jeziorze można pływać, choć temperatura wody raczej nie zachęca:) Mojej Mai to jednak nie przeszkadzało, co bardzo zdziwiło jedną parę z Niemiec. Nas mniej.





      2. Most na Đurđevića Tari oraz ziplines - Już sam most robi wrażenie i nawet jeśli nie szukacie wrażeń, to warto tam się przejechać. My dodatkowo zdecydowaliśmy na ziplines wzdłuż mostu i była to naprawdę świetna zabawa. Z boku może wyglądać to trochę strasznie, ale ostatecznie sam zjazd jest zupełnie bezpieczny i tak też się czuliśmy. Korzystaliśmy z Zip Lines Zabljak (znajdziecie ich koło mostu). Cena za ziplines to 20 euro za dorosłego i 10 za dziecko. 







    3. Rafting, czyli spływ rzeką Tarą - Kolejna doskonała atrakcja na rzece Tara. W okresie wakacyjnym, poziom wody nie jest wysoki, więc spływ jest w większości spokojny. Wiosną, po roztopach, podobno jest już hardcore;) Tu również korzystaliśmy z firmy Zip Lines Zabljak. Cena to 45 euro za dorosłego i 35 za dziecko. Cena obejmuje wejście do Parku Narodowego, opłatę za spływ, ubezpieczenie, sprzęt, przejazd autami terenowymi, przewodnika i lunch ( z tego ostatniego można zrezygnować oszczędzając 5 euro, my jednak chcieliśmy pełny pakiet). Wycieczka trwała 2 godziny. Spływ odbywa się na odcinku 12 km. Start przy moście Đurđevića . 






    4. Ćurevac -  Ten górski szczyt oferuje przepiękne widoki i jest do zdobycia dla każdego. Od miejsca parkingowego na szczyt jest zaledwie 1 km, a przewyższenie całkowite to tylko 200 metrów. Wejście, chwila na górze na zdjęcia oraz zejście zajęły nam 46 minut. 






    5. Bobotov Kuk - Najwyższy szczyt gór Durmitor wznosi się na 2523 metry i już długim wymagającym szlakiem dla górołazów, którzy mają dobra kondycję i doświadczenie z łańcuchami i ekspozycją. Przewyższenie do pokonania to 919 metrów, a trasa ma ok. 10 w obie strony. Wyjście i powrót zajęły nam prawie 6 godzin. Na Bobotov można iść dwoma różnymi szlakami, które się ostatecznie łączą. My zdecydowaliśmy na ten krótszy, który zaczyna się od Prevoj Sedlo. Przyznam, że była jednak z ciekawszych i bardziej emocjonujących wycieczek górskich! 















Nocleg w Žabljaku


Nocowaliśmy w Apartment Home Popovic. Jest to mieszkanie z dwoma sypialniami w spokojnym miejscu, niedaleko knajpek i centrum. Właściciele to przemili ludzie i z całego serca polecam pobyt u nich. Nie bez przyczyny ich rating na booking.com to 9.9! 


Gdzie zjeść i jakie potrawy warto spróbować W Czarnogórze

Potrawy w górach bardzo różnią się od tego co znajdziemy na wybrzeżu, więc warto spróbować tu  lokalnych specjałów!

Restaurant Or'O - Jedliśmy tu pysznego pstrąga, gołąbki oraz gulasz. Wszystko było pyszne!







Krcma Nostalgija - Bardzo klimatyczne miejsce. Jedzenie też było smaczne, oprócz polenty, która chyba po prostu jest nie dla mnie. 





Pub Kino Durmitor - Tu nie pamiętam nazw potraw, ale bardzo nam smakowało! 







Robiąc zakupy spożywcze w Czarnogórze, koniecznie kupcie ten mięsny specjał - palce lizać! 



Czy warto jechać do Zabljaku i czy warto zobaczyć czarnogórskie góry? Jak najbardziej! Uważam, że północna część Czarnogóry jest równie interesująca co jej południowa część, zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami natury i aktywnego wypoczynku. 




Kiedy najlepiej jechać do Czarnogóry?


Jeśli chcecie pochodzić po górach, to od czerwca do września. Wcześniej, w wyższych partiach gór będzie leżał śnieg, a w październiku robi się już chłodno, zwłaszcza noce będą już bardzo zimne. My byliśmy w lipcu i pogoda była doskonała, choć wieczór zawsze jest chłodnawy, jak to w górach. 

Jak się poruszać po Czarnogórze?


Za równo w górach jak i na północy, najlepiej własnym samochodem. Zwłaszcza na północy, bez samochodu niewiele zdziałamy. 


Do Czarnogóry z dziećmi? Czy Zabljak to dobre miejsce dla dzieci?

Jak najbardziej! Właściwie wszystkie atrakcje (oprócz oczywiście Bobotova) są idealne dla dzieci! Moja córka była zachwycona! Na czas wejścia na Bobotov została w domu, z czego też się ogromnie cieszyła. Ona leżała do góry brzuchem, my zdobywaliśmy najwyższy szczyt Durmitoru. Everyone was happy!:) 

Czarnogóra i pandemia. Czy do Czarnogóry konieczny jest test? Czy jest kwarantanna?


Obecnie do Czarnogóry wjedziemy bez testu. Nie ma również kwarantanny. 
Od 24.08 będą jednak zmiany. Obywatele UE mogą przekraczać granice Czarnogóry tylko w przypadku, gdy: 
- są w pełni zaszczepieni lub otrzymały pierwszą dawkę lub
- mają negatywny wynik testu PCR, który nie jest starszy niż 72 godziny lub
- mają dowód, że przeszły koronawirusa i minęło nie mniej niż 14 dni i nie więcej niż 180 dni od pozytywnego testu PCR lub szybkiego testu antygenowego
- mają ujemny szybki testu antygenowego, który nie jest starszy niż 48 godzin


Zabljak głęboko zagościł w moim sercu. Na pewno tam wrócę! 

Jeśli byliście już w Czarnogórze, podzielcie się swoimi ulubionymi miejscami! 

Najpiękniejsze nadmorskie miasta Czarnogóry

Jeśli myślicie o wyjeździe do Czarnogóry, koniecznie przeczytajcie posty o pięknym Petrovacu, słynnym Kotorze, gwarnej Budvie, uroczych miasteczkach Perast i Risan, wymarłym miasteczku Stari Bar oraz o luksusowej wyspie Sveti Stefan

Znacie jakieś ciekawe miejsca w Czarnogórze? Koniecznie podzielcie się tym w komentarzu!

Jeśli jeszcze nie obserwujecie mnie w social media, to zapraszam na FB, gdzie są częste relacje z wyjazdów i wypraw górskich, oraz na INSTA, gdzie prawie codziennie dzielę się najfajniejszymi zdjęciami! 

Komentarze

  1. Piękne i urokliwe miasteczko, widoki zapierają dech w piersi. Chętnie bym zawitała do Czarnogórza :-) Wspaniała wyprawa i cudne zdjęcia. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniałe zdjęcia! I wartościowa relacja. Aż mam ochotę tam być! Patrycja

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie byłam w Czarnogórze,ale te zdjęcia są przepiękne i bardzo zachęcają,by się tam w końcu wybrać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Już wiem. Muszę tam pojechać! Czarnogóra jest piękna! Świetne zdjęcia. W tym roku już się nie wyrobię, ale w następne wakacje to już muszę!

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny wpis. Ciekawe informacje i zdjęcia. Może skorzystam z Twoich poleceń

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie byłam nigdy w Czarnogórze.
    Wspaniałe miejsce, mnóstwo atrakcji.
    Widoki bajkowe, takie uwielbiam.
    No a jedzonko i ten pstrąg to bajka.
    Cudna relacja, bardzo miło się czytało i oglądało.
    Pozdrawiam :-)
    Irena - Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czarnogóra mnie zachwyciła, zarówno tamtejsze góry jak i wybrzeże! Pozdrawiam!

      Usuń
  7. Piękne miejsce! A co to jest ta polenta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziwna potrawa z mąki kukurydzianej, jak dla mnie bez smaku ;)

      Usuń
  8. Nie byłam nigdy, ale kto wie, czy pojadę kiedyś. Na pewno myślę o standardowej Grecji. Tutaj https://scandinavia.com.pl/ mam kilka wpisów o tym miejscu i wydaje mi się, że to może być dla mnie rozsądną opcją. Po prostu najpierw tam, a potem w mniej pewne miejsca.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nocleg z Booking.com!

Booking.com