Wyspy Zielonego Przylądka - praktyczny poradnik

Wyspa Sal


Sal jest zdecydowanie najdroższą i najbardziej turystyczną wyspą.

Noclegi

Zakwaterowanie dla budżetowego podróżnika może być wyzwaniem i trzeba liczyć się z dosyć niskim standardem. Jeśli nie podróżujecie solo, warto wynająć mieszkanie i samemu przyrządzać śniadania i kolacje. W Santa Maria jest jeden dobrze zaopatrzony supermarket, gdzie możemy nabyć potrzebne produkty.

Wyżywienie

Większość restauracji w Santa Maria jest nastawiona na turystów i ceny często bywają zachodnio-europejskie. Można jednak znaleźć lokalne knajpy, takie jak Chef Fasilua Bar Restaurant (na Google Maps znajdziecie ją pod nazwą Esplanada Doid Man), gdzie zjemy danie dnia za 3 euro, a kawę czy małe piwo wypijemy za 1 euro. Miejsce polecam ze względu na niskie ceny i smaczne lokalne jedzenie. Jest również darmowe wi-fi. 

Transport

Z lotniska na Sal można dojechać do Santa Maria tylko taksówką za 10 euro. Inną alternatywą jest pójście pieszo do Espargos, skąd można jechać colectivo (aluguer) za 1 euro (100 escudos).
Z Sal na lotnisko dojedziemy również taksówką za 10 euro lub colectivo (odjeżdżają bardzo często, jak tylko zapełnią wszystkie miejsca) za 1 euro.

Po wyspie poruszać możemy się taksówkami, colecitvo (Santa Maria - Espargos za 1 euro), wypożyczonym samochodem, skuterem, quadem, rowerem elektrycznym lub zwykłym. 
Rower w Santa Maria można wypożyczyć za 10 euro na pół dnia, 15 na cały dzień i 90 na tydzień.
Rower elektryczny kosztuje 20 euro za pół dnia (4 godz.) lub 30 za cały dzień (10 godz.) 
Wypożyczenie skutera to koszt 35 euro za dzień, a samochodu 50 euro.
Quady są najdroższe - 70 euro za dzień.

Z Sal na inne wyspy dostać się możemy tylko samolotem. Między wyspami latają linie Binter. Ceny biletów wahają się od 62 euro w dwie strony (na Boa Vistę) do 140  na Maio. Na Sao Vincente polecimy za 110 euro. Nasze loty do Mindelo kosztowały ok. 600 zł z powodu okresu, w którym lecieliśmy (dzień festiwalu w Mindelo). 

Atrakcje turystyczne

Espargos - zwiedzanie miasteczka wiąże się jedynie z kosztem dojazdu (1 euro w jedną stronę)

Salinas Pedra de Lume - godziny otwarcia: 9:00 - 17:45. Bilet kosztuje 5 euro lub 550 escudos.
Jak dotrzeć do Salinas najtaniej: Jedziemy aluguerem za 100 escudos do Espargos. Wysiadamy na rondzie przed miastem. Dalej idziemy pieszo w stronę Pedra de Lume. Dochodzimy do szpitala skąd taxi jedziemy do Pedra za 4 euro. Taksówki w Espargos liczą sobie 10 euro. Z Salinas do Espargos wracaliśmy pieszo.

Shark Bay - Buty do wody wypożyczają na miejscu za 300 escudos. Można stargować na 200. Do wody wchodzimy sami lub za opłatą w przewodnikiem. My wchodziliśmy sami.
Jak dotrzeć do Shark Bay najtaniej: Powtórzyć kroki dojazdu do Pedra de Lume, skąd pieszo idziemy 2,5 km wzdłuż wybrzeża.

Plaża Praia de Santa Maria jest długa (3,5 km) i piaszczysta. Leżaki z parasolkami na plaży kosztują 5 euro.
Leżenie na własnym ręczniku free :) 




WSKAZÓWKA: Koniecznie weźcie krem do opalania. W supermarkecie kosztuje ok. 25 euro!!! Na innych wyspach nie znalazłam w ogóle. 

Więcej o pobycie na Sal tutaj


Wyspa Sao Vincente 


Wyspa słynie z urokliwego miasteczka Mindelo, gdzie urodziła się Cesaria Evora. Spuścizna piosenkarki jest narodową dumą, zwłaszcza na Sao Vincente. W Mindelo bez problemu znajdziemy knajpki, gdzie lokalni mieszkańcy wykonują jej utwory. Warto tego doświadczyć!


Noclegi

Ceny noclegów są bardzo przyzwoite i mogę szczerze polecić Vannilla Residencial, w którym mieliśmy przestronny pokój z balkonem z pięknym widokiem na miasto. W cenę są wliczone bardzo smaczne śniadania w formie bufetu. W całym budynku unosi się lekki zapach wanilii. 

Wyżywienie

Ceny w restauracjach są niższe niż na Sal. Gorąco polecam Bar Bibia - nasz numer jeden. To tu przychodziliśmy na catchupę z jajkiem i czymś w rodzaju kiszki. Catchupa jest tradycyjnie spożywana na śniadanie, ale dla nas była doskonałym obiadem czy kolacją. Przepyszna. Koszt całego dania to 250 escudos. Butelka 120 ml Super Bocka kosztuje 120 escudos. Na próżno szukać tej knajpki na mapie. Najlepiej popytać lokalnych. Ja niestety nie zapisałam adresu.
Przyjemną knajpką na plaży z widokiem na ocean jest Caravela. Jedzenie jest całkiem dobre, a ceny umiarkowane. Pyszna kawa Galao za 120 escudos. Makarony ok. 700 escudos, ryba 800, omlety z frytkami 300-400.
Najlepszej muzyki słuchaliśmy w  pubie "Livraria". 

Transport 

Z lotniska do Mindelo dostaniemy się taksówką za 10 euro. Warto zabrać się kimś innym, aby obniżyć koszt podróży. Z miasta na lotnisko można jechać taxi lub colectivo. 
Po Mindelo najlepiej spacerować, a jeśli chcemy wybrać się za miasto, dobrą opcją jest wypożyczenie skutera. Koszt to 20 euro za 4 godziny. Wypożyczalnia, z której korzystaliśmy znajduje się koło Sports Bar Simpatico. Właściciel Tom często przesiaduje w tym barze. Warto mieć to na uwadze jeśli wypożyczalnia będzie zamknięta. Do wypożyczenia konieczny jest depozyt (chyba 100 euro jeśli dobrze pamiętam). 

Atrakcje turystyczne

W Mindelo jest piękna, mała, piaszczysta plaża, a błękit wody oceanu jest nieziemski. Podczas naszego pobytu w lutym plaża była prawie pusta, co na pewno wiązało się z zimną woda w oceanie. Leżaków nie było (na szczęście). 



Wspinaczka na pobliskie góry - Jedyne co potrzebujemy to wygodne buty. Panorama z wzgórz otaczających miasto jest warta odrobiny wysiłku. My wybraliśmy się na jedno ze wzgórz na północy miasta. 



Wycieczka na najwyższą górę na wyspie, Monte Verde - Góra ma 750 metrów wysokości i znajduje się ok. 10 km na zachód od miasta. My na szczyt wjechaliśmy skuterem, ale bez problemy wjedziemy również samochodem. Cała droga jest pokryta kostką brukową. O panoramie ze szczytu mogę powiedzieć tylko tyle, że na pewno jest ładna. My niestety jechaliśmy we mgle, więc widoczność była mooocno ograniczona. 

Słuchanie muzyki na żywo w jednej z lokalnych knajp jest również ogromną atrakcją, której nie można przeoczyć! 

Mindelo jest prawdziwym kabowerdeńskim miastem z afrykańską duszą. Warto więc wybrać się na spacer po tym urokliwym mieście i zobaczyć port czy targ przyglądając się życiu lokalnej ludności. 

Więcej o pobycie na Sao Vincente tutaj

Wyspa Santo Antao


Zielone Santo Antao to mój zdecydowany numer JEDEN. W odróżnieniu od pustynnych Sao Vincente i Sal, wyspa ta jest pełna zielonych gór. Jeśli więc kochacie góry i piesze wędrówki, to Santo Antao gwarantuje Wam niezapomniane przeżycia. 

Noclegi

Jeśli marzycie o relaksie w pięknie położonej kabowerdeńskiej wiosce, to Pombas będzie idealne. Jest to też doskonałe miejsce na rozpoczęcie i/lub zakończenie trekingu w Dolinie Paul. Bardzo polecam nocleg w Black Mamba ze smacznymi śniadaniami w cenie. Proste, ale bardzo klimatyczne pokoje, z których słychać szum morza, utulą Was nocą do snu. Sympatyczna właścicielka prowadzi również restaurację, gdzie zjecie całkiem niezłą pizzę prosto z pieca. 

Wyżywienie

W Pombas były 2 sklepy dosyć słabo zaopatrzone, więc jeśli zatrzymacie się w tej wiosce, koniecznie zarezerwujcie nocleg ze śniadaniami. Większe sklepy znajdziecie w Ribeira Grande albo Ponta do Sol. 

Restauracje w Pombas:
Najlepszą kolację jedliśmy w Casa Maracuja. Ceny są umiarkowane, a jedzenie pyszne. W restauracji jest darmowy wi-fi.
Na pizzę warto wybrać się do Black Mamba
Nie polecam restauracji Atlantico - zjedliśmy tam pierwszy nasz posiłek na wyspie i był zupełnie bez smaku. Całe szczęście poprosiliśmy o sos chilli (domowej roboty) i było wtedy zjadliwe. 

Restauracje w Ribeira Grande:Wspaniały i tani lunch jedliśmy w Bar Restaurante Taky Tala. Daniem dnia była fasolka z mięsem i ryżem. Pychota za jedyne 250 escudos! Kawa z mlekiem kosztuje 80 escudos. Nie znajdziecie tej knajpki na Google Maps, ale warto zapytać lokalnych!
Drugi pyszny posiłek zjedliśmy w Bar Restaurante Mada. Wzięliśmy dwa różne dania dnia i oba były pyszne (jedno z owocami morza). Każde kosztowało 400 escudos. Aby znaleźć tę restaurację, również musicie popytać mieszkańców. Nam bardzo smakowało!

Restauracje w Ponta do Sol:
W Ponta nie mieliśmy okazji zakosztować jedzenia, ale wypiliśmy tanią kawę w O Veleiro. Ze stolików na tarasie jest przepiękny widok na ocean.

Transport 

Na Santo Antao nie ma lotniska. Aby dostać się na wyspę, trzeba płynąć promem z Mindelo na Sao Vincente. Bilet na prom z Mindelo do Porto Novo kosztuje 800 escudos w jedną stronę. Prom odpływa o 9 i o 14. Bilety najlepiej kupić dzień wcześniej. Z Porto Novo do Mindelo rankiem są dwa kursy o 9 i o 10 oraz 1 lub dwa popołudniu. 

Bardzo łatwo podróżować między miasteczkami/wioskami. Cena podróżny busem (colectivo) z Pombas w Paul do Ribeira Grande to 50 escudos, do Ponta do Sol 150 escudos, a do Porto Novo 300. Jeżdżą bardzo często. 

W Ribeira Grande pytaliśmy o wypożyczenie quada. Cenę stargowaliśmy na 45 euro za dzień, ale ostatecznie nie zdecydowaliśmy się. 

Atrakcje turystyczne

Treking i jeszcze raz trekking. Pisze wędrówki po zielonych górach Santo Antao to główna atrakcja wyspy. Do najciekawszych należą:

Kaldera Wulkanu CovaCova znajduje się na 1282 metrach, ale aby tam dotrzeć pieszo trzeba pokonać o wiele większe przewyższenie. Wędrówka w dwie strony jest długa i bardzo męcząca. Nam cała wyprawa zajęła 8,5 godz. Pokonaliśmy przewyższenie ok. 2500 metrów, na 28 kilometrowej trasie. Jeśli jednak macie dobrą kondycję i kochacie chodzić po górach, to gorąco polecam tę trasę. Widoki są nie z tej ziemi! Start w Pombas w Paul. Jeśli nie czujecie się na siłach lub nie macie ochoty na morderczy trekking, to radzę jechać na wulkan taksówką (jest droga z drugiej strony) i pieszo zejść do wioski Pombas - tak robi większość turystów. 





Wzdłuż wybrzeża z Pombas do Ponta do Sol (lub odwrotnie) - Niezwykle malownicza trasa prowadzi najpierw do Sinagogi, gdzie warto się zatrzymać przy ruinach dawnej osady żydowskiej. Tu też znajduje się  malutki bar, którego położenie jest absolutnie niezwykłe! Dalej idziemy do Ribeira Grande, w którym można zatrzymać się na lunch i odpocząć. Pieszą wycieczkę kończymy w Ponta do Sol lub idziemy dalej (warto!) do Fontainhas, malowniczej wioski położonej w górskiej dolinie. Z Ponta do Sol wracamy colectivo do Pombas. 



Fontainhas Droga do Fontainhas prowadzi najpierw wzdłuż dramatycznej, klifowej linii brzegowej, a następnie wgłąb lądu między górami. Położenie tej górskiej wioski jest niesamowite, a widoki po drodze są spektakularne! Z Ponta do Sol do Fontainhas jest ok. 2 km. 



Stara droga łącząca Ribeira Grande i Porto Novo - Zanim zbudowano drogę wzdłuż wybrzeża, mieszkańcy wyspy jeździli na północ wyspy krętą i górzystą drogą, która prowadzi przez Cordę do Ribeira Grande. My pieszo wybraliśmy się z RG do Cordy. Widoki są zapierające dech w piersi! Większość osób decyduje się trasę te pokonać taksówką. Osobiście uważam jednak, że warto ją przejść pieszo w jedną stronę. Tylko w ten sposób można naprawdę nacieszyć oko. Drogę powrotną pokonaliśmy na stopa, ale złapiecie również taksówkę. 



Tarrafal de Monte Trigo - To tu znajdziecie jedyną na wyspie plażę z czarnym wulkanicznym piaskiem. My nie mieliśmy już czasu na wyprawę na przeciwległy koniec wyspy, ale mając jeszcze jeden dzień do dyspozycji, ten kierunek byśmy obrali. Warto pamiętać, że jest to miejsce dosyć odizolowane i prowadzi do niego jedna bardzo kręta droga, więc jazda trwa bardzo długo. Da się odbyć taką podróż w dwie strony w jeden dzień, ale pewnie większy sens ma zatrzymanie się tam przynajmniej na 2 dni. 

Więcej o pobycie na Santo Antao tutaj

!!! Chcesz dostać 100 zł na swoją podróż? Nic prostszego! Serwis Airbnb, który ma świetną bazę noclegową podaruje Ci 100 zł na rezerwację noclegu, jeśli skorzystasz z linku polecającego i otworzysz konto! Nie czekaj! Klikaj -> www.airbnb.pl/c/olak30 !!!
UWAGA: dotyczy tylko osób nie posiadających jeszcze konta na Airbnb!

CENY (w escudos): 

Woda 1,5 l - 60
Piwo 1 l - 350 na Sal, 300 w Mindelo
Piwo w butelce 250 ml - 100 
Wino białe 0,75 l - 400
Poncz truskawkowy 0,7 l - 650
jajka - 20 za sztukę
Napój gazowany w puszce (np. o smaku marakui) - 75
bułki (rustico) - 130 za 6 sztuk
Oliwa z oliwek - 160 za 20 ml
serek biały do smarowania - 245
awokado - 650 za kilo
ogórek szklarniowy - 350 za kilo
mandarynki - 350 za kilo
Chrupiąca przekąska ze smażonej kukurydzy (pycha!) - 145
Benzyna - 119,7 (cena w Espargos)
Diesel  - 97,1 (cena w Espargos)

Komentarze

  1. 25 euro za krem do opalania? Powariowali x'D
    Bardzo przydatny post, a najbardziej spodobały mi się zdjęcia Kaldery Wulkanu Cova, wyjątkowo klimatyczne. Pozdrawiam~
    nieznane-miejsca.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, cena z kosmosu, ale tak to bywa z produktami, które są interesujące (i czasem konieczne) tylko dla turystów. Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Byliśmy na Wyspie Sal - świetne miejsce do odpoczynku i zresetowania się ;) Pozostałe wyspy przed nami i mam nadzieję, że wkrótce uda nam się je odwiedzić!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyspy Zielonego Przylądka kojarzą mi się z Cesaria Evora,uwielbiam jej słuchac.
    Tu jeszcze nie dotarłam,ale dużo ciekawych i przydatnych wskazówek podałaś oraz Twoich własnych wrażeń i odczuc.Bardzo malownicze wyspy!
    Tylko z tym kremem do opalania to przegięli!
    Serdecznie pozdrawiam-)
    zapraszam na mój blog:https://hooltayewpodrozy.blogspot.com/
    Irena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak uwielbiasz Cesarię Evorę to w szczególności polecam odwiedzić Mindelo :)

      Usuń
  4. Rzeczywiście drogo, ale jakie widoki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie wcale nie tak drogo (z wyjątkiem ceny za krem do opalania :))

      Usuń
  5. Nie miałam pojęcia, że Wyspy Zielonego Przylądka są górzyste! Kojarzyłam je z piękną niebieską wodą (taką jak na Twoich zdjęciach) i piachem. Człowiek to się jednak uczy całe życie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektóre jak Sal czy Boa Vista są płaskie jak naleśnik. Santo Antao jest za to rajem dla miłośników gór!

      Usuń
  6. Świetna relacja! Wszystkie porady jak najbardziej przydatne

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo przydatne wskazówki, zdjęcia są świetne

    OdpowiedzUsuń
  8. Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nocleg z Booking.com!

Booking.com